KategorięPsy

Jak przygotować się do opieki nad psem?

opieka nad psem

Psy to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt w naszym kraju. Dzieje się tak, gdyż między nami a psem może stworzyć się szczególna więź. Mamy do wyboru wiele ras psów. Dzięki temu możemy wybrać idealnego dla nas pupila. Jedne rasy psów będą wymagały większej dawki ruchu w ciągu dnia, a innym wystarczą krótsze spacery i wspólna zabawa w domu. Jeśli mamy bądź planujemy mieć dzieci, to warto wybrać rasę z natury łagodną. Niektóre rasy psów mogę mieć dominujący charakter, co może przynieść pewne problemy w wychowaniu. W tym wypadku będziemy musieli poświęcić więcej czasu na szkolenie psa.

Skąd wziąć psa?

Wiele osób zastanawia się skąd wziąć psa. Mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to kupno psa w zarejestrowanej hodowli. Rasowe psy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od rasy. Zbyt atrakcyjne ceny powinny zwrócić naszą uwagę, gdyż mogą to być pseudohodowle. W tego typu miejscach psy trzymane są w tragicznych warunkach, co przekłada się na późniejszy stan zdrowia szczeniąt. Kupując psa w zarejestrowanej hodowli dostajemy rodowód, a także możemy odwiedzać naszego szczeniaka zanim będziemy mogli go zabrać. Szczeniaki można oddzielić od matki w wieku dwóch miesięcy. Kolejną opcją jest adopcja psa ze schroniska. Schronisko to miejsce, do którego psy trafiają z różnych przyczyn. Pracownicy danej placówki znają swoje psy i mogą pomóc nam dobrać odpowiedniego pupila. Psy w schronisku są regularnie odrobaczane, szczepione i mają zapewnioną opiekę weterynaryjną. Oprócz schronisk mamy do dyspozycji domy tymczasowe i różnego rodzaju fundacje, które zajmują się porzuconymi zwierzakami. Informacje o dostępnych psach możemy znaleźć na stronie internetowej danej fundacji, a także na portalach społecznościowych. Jeśli nie zależy nam na rasowym psie, to adopcja jest dobrym wyborem. W przeciwnym wypadku wybierzmy dobrą hodowlę. Opinie o poszczególnych hodowlach możemy znaleźć w internecie.

Jak przygotować się do opieki nad psem?

Zanim pies pojawi się w naszym domu powinniśmy zakupić wyprawkę. Wyprawka dla psa to wszystkie niezbędne rzeczy. W jej skład wchodzą karma, miski, legowisko, zabawki, a także akcesoria pielęgnacyjne i spacerowe. Podkłady do nauki czystości będą przydatne, jeśli decydujemy się na posiadanie szczeniaka. To także dobra opcja dla pracujących. W ten sposób kiedy będziemy w pracy nasz pupil będzie mógł załatwiać się na podkładzie. Dzięki temu nie będzie musiał czekać na załatwienie swoich potrzeb ośmiu godzin. Legowisko powinno stać w spokojnym miejscu. Dla szczeniaka obok legowiska warto postawić matę, gdyż po wstaniu pewnie będzie chciał się załatwić. Drugą matę najlepiej ustawić pod drzwiami, co ułatwi naukę załatwiania się na zewnątrz. Miski na jedzenie powinny być metalowe. Są one najbardziej wytrzymałe i łatwo je czyścić. Dla większych psów dobrze jest wybrać miski na stojaku. Z pewnością ułatwi to naszemu pupilowi spożywanie posiłku. Zabawki zapewnią psu rozrywkę podczas naszej nieobecność. Warto także kupić zabawki węchowe takie jak np. mata węchowa. Dzięki temu zadbamy o węch psa, a jest to najważniejszy zmysł czworonoga. Zabawki na inteligencję zadbają o prawidłowy rozwój szczeniaka. Oprócz tego warto kupić piłki, i szarpaki do wspólnych zabaw. Akcesoria pielęgnacyjne dobieramy do rodzaju i koloru sierści psa. Ważne jest także używanie produktów dostosowanych do wieku naszego pupila. Warto także zaopatrzyć się w płyn do mycia uszu, a także preparat do oczu dla psa. Na zimę niezbędny będzie krem ochronny na łapy.

Akcesoria spacerowe to między innymi smycz, obroża lub szelki. Na początku najlepiej sprawdzi się obroża i klasyczna smycz o długości 2-3 metrów. Pozwoli to na kontrolę nad psem w czasie spaceru. W przyszłości możemy zamienić obrożę na szelki, a także dokupić smycz automatyczną. Takie rozwiązanie daje psu więcej swobody. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza kiedy nie mamy gdzie spuścić psa ze smyczy. W sklepach znajdziemy automatyczne smycze o długości 3, 5, i 8 metrów. Najlepiej sprawdzi się tą o długości 5 metrów. Szelki powinny dobrze przylegać do ciała. Zbyt luźno założone szelki umożliwiają psu ucieczkę, co może się źle skończyć. Na spacery warto zabierać saszetkę na przysmaki. Dzięki temu będziemy mogli szkolić psa w każdym miejscu. Kupując smycz warto dokupić pojemnik na woreczki. W ten sposób będziemy mieć woreczki zawsze przy sobie. Sprzątanie po psie to obowiązek właścicieli.

Ważnym aspektem w opiece nad zwierzakiem odgrywa sposób żywienia. Mamy do wyboru między innymi samodzielne przygotowywanie posiłków, dietę BARF, a także gotowe karmy suche i mokre. Dla szczeniąt poleca się gotową karmę, która zawiera niezbędne do rozwoju szczeniaka składniki odżywcze. Suchą karma jest lekkostrawna, a także stosunkowo tania. Wybierając karmę kierujmy się jej składem. Na pierwszym miejscu w składzie powinno być mięso. Tanie karmy zawierają głównie zboża, które są ciężkostrawne i często uczulają psy. Dobrej jakości sucha karma kosztuje około 100-150 zł za worek o pojemności 10-15 kg. Taka ilość karmy wystarczy na około 3-4 miesiące. W tym wypadku dzienny koszt wyżywienia psa to około 2 złote. Jeśli zdecydujemy się na podawanie mokrej karmy, to koszt żywienia może wynieść nawet 10-20 zł dziennie, w zależności od wielkości psa. Możemy także mieszać suchą karmę z mokrą. Wpłynie to na walory smakowe, co zachęci psa do spożywania pokarmu.