KategorięKoty

Dlaczego nie można patrzeć kotu w oczy? Nauka i mistycyzm

kocie oczy

Każdy wie: nie można patrzeć kotu w oczy. Ale dlaczego? Wielu uważa to za przesąd, ale są też logiczne wyjaśnienia.

Co jest niezwykłego w spojrzeniu kota?

Koty to stworzenia o niesamowitym spojrzeniu, co zrodziło wiele mitów i przesądów. Aparat wzrokowy tych zwierząt jest wyjątkowy. Ich wzrok zdaje się przenikać przez nas i badać wszystko dookoła. Dla niektórych niepokojące jest to, że oczy tych zwierząt świecą w ciemności. Szczególnie przerażająco wygląda źrenica, która świeci na czerwono. Nie ma w tym jednak nic mistycznego.

Co sprawia, że ​​kocie oczy onieśmielają?

• Rozmiar. Są duże w stosunku do ciała.

• Brak rzęs.

• Duży kąt widzenia. To około 200 stopni. Widzi prawie wszystko wokół siebie i odpowiednio się zachowuje.

• Zdolność źrenic do maksymalnego rozszerzania się i kurczenia do wąskiej szczeliny.

• Zdolność widzenia w ciemności i blask oczu. Wizja kotów jest dostosowana do potrzeb polowania w ciemności. Błędem jest jednak twierdzenie, że koty widzą w całkowitej ciemności. To złudzenie. Ich oczy są w stanie wychwycić słabe światło, ale bez niego nie widzą. Koty mają w oczach tapetum — cienką warstwę specjalnych komórek. Znajduje się za fotoreceptorami siatkówki. Kiedy światło w nie uderza, odbija je i przekierowuje do receptorów. Wąska wiązka odbitego światła tworzy efekt świecenia. Nie emitują własnego światła.

Stwierdzenie, że koty widzą zjawiska nieziemskie, niedostępne dla ludzkiego wzroku, powstało dzięki zachowaniu tych zwierząt i specjalnej konstrukcji aparatu wzrokowego. Koty zdają się patrzeć na to, co dla nas niewidzialne, nagle podskakują i gdzieś pędzą. Ich źrenice niesamowicie rozszerzają się, a futro się jeży.

Bogini Bastet

Bastet — starożytna egipska bogini piękna, radości, miłości, płodności i domu. Przedstawiano ją jako kotkę lub dziewczynkę z głową kota. Wierzono, że Bastet może przekazywać wiadomości za pośrednictwem kotów. Jej ojciec jest bogiem słońca. Bastet został podniesiony do rangi bóstwa ogólnokrajowego. Zwracali się do ​​niej kobiety, które nie mogły zajść w ciążę. Malowali, jeśli ktoś był chory w domu.

Można znaleźć dwa jej wcielenia: z głową kota i głową lwa. W pierwszym przypadku uosabia dobrą esencję, w drugim agresywną.

Mistyczny zakaz

Koty od dawna są kojarzone z magią w umysłach ludzi. Ich oczy były obdarzone mistycznymi właściwościami. I nie obiecują dobra.

Dlaczego długotrwały kontakt wzrokowy z kotem jest niebezpieczny?

• Uważa się, że te zwierzęta znają przyszłość i jeśli patrzysz im w oczy przez dłuższy czas, przyszłe wydarzenia mogą się zmienić, ale nie wiadomo, na lepsze lub na gorsze. Parapsychologowie twierdzą, że po „patrzeniu” człowiek odczuwa załamanie. Oczy czarnego kota są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać demony, które spowodują kłopoty, a nawet wprowadzą się do osoby.

• Kolejny mit mówi, że koty potrafią widzieć duchy i bawić się z nimi, uspokajać je.

• W średniowieczu wierzono, że poprzez kontakt wzrokowy i całowanie się ze zwierzęciem można stracić witalność. To ostatnie można łatwo przypisać problemom z higieną i przenoszeniu chorób.

Nawiasem mówiąc, we śnie widok oczu kota zwykle nie wróży dobrze. Jednak nie wszystkie książki o snach są zgodne. W tym przypadku książka Müllera przewiduje niepowodzenia i kłopoty, Vangi przewiduje kłótnie, a Freud przewiduje randkę miłosną i emocjonalne podniecenie.

Jak nauka ma się do kontaktu wzrokowego z kotami?

Naukowcy są zgodni, że nie trzeba patrzeć kotom w oczy, ale nie jest to związane z aspektami mistycznymi. Faktem jest, że zwierzę jest narażone na niepożądany stres. Dla każdego drapieżnika wzrok jest zagrożeniem i agresją. Uliczne rywale-koty, zanim wdadzą się w bójkę, długo patrzą sobie w oczy, wydają dźwięk. Ale kot domowy może po prostu odwrócić wzrok. Będzie patrzył bezpośrednio, jeśli przed nim znajduje się przeciwnik, lub jeśli poluje.

Koty widzą inaczej niż ludzie. Różnice dotyczą zdolności widzenia obszarów centralnych i peryferyjnych. U ludzi wizja ma kluczowe znaczenie. Nie mają widzenia peryferyjnego, więc muszą skierować wzrok na obiekt, który chcą zobaczyć. Staje się centrum, a reszta trafia na peryferie. Z kotami jest inaczej. Widzą znacznie więcej. Mają zarówno widzenie centralne, jak i peryferyjne, dzięki czemu widzą, gdzie patrzy dana osoba, nie patrząc mu w oczy. Dlatego nie ma potrzeby nawiązywania kontaktu wzrokowego ze zwierzakiem, on i tak doskonale Cię widzi. Kiedy ma się wrażenie, że zwierzę patrzy w dal i niczego nie zauważa, to tak nie jest. Zauważa wszystko, co dzieje się w promieniu około 200 stopni i może reagować, w tym nagle zachowywać się agresywnie, jeśli przyjrzysz się mu z bliska.

Jak należy się zachowywać, jeśli spojrzałeś kotu w oczy i zobaczyłeś agresję? Nie musisz od razu odwracać wzroku, można to uznać za słabość i poddanie się. Uśmiechnij się, mrugnij, a potem zacznij patrzeć gdzie indziej.

A jeśli sam kot spojrzy w oczy?

Jak wspomniano wcześniej, spojrzenie powoduje dyskomfort u kota, ale zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzak sam patrzy w oczy. Dzieje się tak z bardzo prostych powodów:

• Po prostu lubi oglądać. Jak mówią, można bez końca patrzeć na wodę, ogień i pracującego człowieka. Mycie podłóg przez właściciela to świetny widok, dlaczego nie obejrzeć?

• Chce przyciągnąć uwagę, dostać smakołyk, uwagę i uczucie.

• Niektóre koty zachowują się w ten sposób, jeśli coś im przeszkadza, na przykład źle się czują lub zamknięte drzwi, za którymi znajduje się kuweta.

• Może kryć się za tym pragnienie dominacji. Aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem, zwierzęta zwykle bawią się w podglądaczy z nieznanymi ludźmi. Jeśli nie odwrócisz wzroku na czas, poczujesz ostrość pazurów zwierzęcia.